VTK DP-Metro

Planetárium Praha

Projekční planetárium Cosmorama

Odborná skupina elektrotechnická pro vás připravila dlouho avizovanou exkurzi do pražského Planetária. Exkurze se uskuteční ve čtvrtek 15. března od 17:00. Sraz bude přímo před planetáriem v 16:50.

Na začátku nás čeká seznámení s technickým zázemím planetária, kterým nás provede vedoucí technického oddělení Ing. Šifner. Po této prohlídce nás čeká od 19:00 hodin v hlavním sále Cosmorama program "Tajemný vesmír". Tento program je promítán digitálním projekčním systémem SkySkan Definiti, který umožňuje na rozdíl od klasického optického planetária Cosmorama sledovat hvězdy nejen tak, jak jsou vidět ze Země, ale i v prostoru a čase.

Účastnický poplatek činí 130,-, při využití příspěvku VTK 80,-Kč. Připomínáme, že na příspěvek má nárok člen VTK pouze 1x ročně (viz Zásady pro organizování akcí).

Přihlásit se můžete do 13. března prostřednictvím kontaktního formuláře.


Původní informace

VTK pro Vás připravuje exkurzi do Planetária ve Stromovce. Prohlédneme si oba unikátní projekční systémy v hlavním sále: původní projekční planetárium Cosmorama a nový digitální projekční systém SkySkan Definiti. V sále Starvid pak uvidíme 3D projekční systém Digistar 3. Všechny tyto systémy umožňují široké veřejnosti seznámení s blízkým i vzdáleným vesmírem. Pozorovatel může být nejen na Zemi, ale kdekoliv jinde ve vesmíru, stejně tak se může pohybovat časem, tedy být v minulosti, současnosti nebo budoucnosti.

Exkurze je plánována na začátek prosince, bližší informace budou zveřejněny.


Pokud máte přístup na internet, zde je odkaz na stránky Planetária.


Program Tajemný vesmír

"... Na chvíli se odevzdáme do náruče fantazie ... Je tma, jen v dálce cosi slabě světélkuje. Jsou to gigantické shluky hmoty, obrovské množství galaxií, uspořádaných do zvláštní struktury. Galaxie samy se obvykle shlukují do skupin a kup. Většina kosmologických teorií předpokládá, že hmota se ve velkých měřítcích dále seskupuje a vytváří kosmickou pavučinu, ve které se galaxie shlukují ve vlákna. Ta se táhnou mezi obrovskými dutinami prostoru bez svítící hmoty. Vlákna mohou být až miliony světelných let dlouhá a tvoří kostru vesmíru. Jednotlivé galaxie se nacházejí v blízkosti vláken a v místech, kde se vlákna protínají, najdeme ohromné galaktické kupy, které zde jako obrovští pavouci čekají na to, aby pozřely další hmotu ..."

Žijeme uprostřed záhady ... Jmenuje se vesmír. Vesmír ... slovo, které každý zná. Co si pod ním představit? Jen nekonečnou temnotu se zářícími hvězdami? Naše Slunce a jeho věrné průvodce planety i náš kosmický domov, Zemi? Uvědomujeme si vůbec, čeho jsme nedílnou součástí? A co všechno se v tomto nekonečném prostoru skrývá? Stále ještě nevíme všechno...

Digitální projekční systém SkySkan Definiti

Digitální projekční systém posouvá možnosti Planetária daleko za obvyklé hranice. Na rozdíl od klasického optického planetária je možné sledovat hvězdy nejen tak, jak jsou vidět ze Země, ale i v prostoru a čase. Na hvězdnou oblohu je tedy možné se podívat z jakéhokoli známého místa ve vesmíru. Trojrozměrný model vesmíru umožňuje některé jevy lépe a názorněji vysvětlit. Například je snadno vidět, že hvězdy nejsou zavěšeny na nebeské klenbě, jak se nám zdá při pohledu ze Země, ale rozmístěny v prostoru. Stejně tak se můžeme podívat z libolného místa třeba na planety sluneční soustavy či na východ Země nad měsíčním povrchem. Model vesmíru je možné aktualizovat, takže jeho součástí jsou proto třeba i nově objevené extrasolární planety. Projekční systém SkySkan Definiti je tak skutečnou "hvězdnou bránou" do hlubin vesmíru.

Kromě projekce trojrozměrného vesmíru a vesmírných objektů umožňuje SkySkan Definiti komfortní projekci snímků, obrazů, animací nebo videí. Lze tak připravovat vizuálně atraktivní pořady. Ŕídící systém tvoří 12 počítačů, které přepočítávají polohy všech hvězd v reálném čase, vlastní projekci zajišťují dva datové projektory.

Texty převzaty ze stránek Planetária.

Pozvánky 2012